MAKARALI RULMAN

TEK SIRA SİLİNDİRİK MAKARALI RULMAN

Silindirik makaralı rulmanlar ayrılabilir bileziklerle donatılmışlardır, sıkı boşluklar gerektiğinde bile sökme ve çekme işlemleri kolaydır. Makaralar ve yuvarlanma yolları arasındaki çizgisel temas uygun şekle getirilmiş ve kenar gerilimleri bu yolla giderilmiştir, yuvarlanma yolu formlarında bombe mevcuttur


KONİK MAKARALI RULMAN

Metrik ve inç seri rulmanlar olmak üzere adlandırılırlar. İnç serisindeki rulmanlar özel kodlamalara sahiptir. Metrik serideki rulmanlar 30000, 31000, 32000, 33000 serisi ve özel ölçülerde olabilecek rulmanlardır. Konik makaralı rulmanlar parçalarına ayrılabilirler. Makaralar ve yuvarlanma yolları arasındaki çizgisel temas en uygun şekle getirilmiştir.

OYNAK MAKARALI RULMAN

Oynak makaralı rulmanlar dış bilezikteki yuvarlanma yolu iç bükey küre biçiminde olan ve parçalarına ayrılmaz rulmanlardır. Bu nedenle rulmanların ayarlanabilir. Mil eğilmelerini ve hizalama kusurlarını telafi ederler. Büyük rulmanlar mukavemet sınırları yakın yüklerde çalıştırıldıkları takdirde yağlama sorunları ortaya çıkabilir.


ÇİFT SIRA SİLİNDİRİK MAKARALI RULMAN

Çift sıralı silindirik makaralı rulmanlar bir hayli rijit ve yüksek radyal kuvvetleri sönümleyebilecek özelliktedir. Bu tip rulmanlar ayrılabilir bileziklerle donatılmışlardır, sıkı boşluklar gerektiğinde bile sökme ve çekme işlemleri kolaydır.EKSENEL MAKARALI RULMAN

İki ayrılailir parçadan meydana gelmiştir, çok yüksek eksenel ve yüksek radyal yükleri taşıyabilirler. (Eksenel yükün yaklaşık %50 sini) Yaklaşık 3° ye kadar hizalama bozukluklarına izin verir.
4 SIRALI HADDE MERDANE RULMANI

Konik Makaralı 4 Sıralı Ve Silindirik Makaralı 4 Sıralı Olmak Üzere 2 Tipi Vardır. Genelde Demir Çelik Sektöründe Yoğun Olarak Kullanılır.